AktualnościMistrzostwa Polski

SUKCESY NASZYCH ZAWODNIKÓW

Istniejący od 2005 roku, przy pływalni Skalar na ul. Sosnkowskiego, Uczniowski Klub Sportowy SKALAR może pochwalić się kolejnymi sukcesami sportowymi. Nasi młodzi pływacy, dzięki włożonej ciężkiej pracy na treningach pod okiem trenerów Artura Przywary i Julii Plichtowicz, osiągnęli w I połowie 2011 r. znaczące rezultaty na arenie krajowej, wojewódzkiej i stołecznej!

Na podkreślenie zasługują sukcesy juniorek młodszych (14 lat) w zimowych i letnich Mistrzostwach Polski w tej kategorii wiekowej, w szczególności Nikoli Petryki – bezkonkurencyjnej na dystansie 50 metrów stylem dowolnym zarówno na jednych jak i drugich zawodach. Nasza mistrzyni osiągnęła również inne wspaniałe sukcesy – wymienić należy 3 miejsce na dystansie 50 m stylem grzbietowym na Zimowych Mistrzostwach Polski w Gorzowie czy też 4 miejsce w tym stylu na Letnich Mistrzostwach Polski w Dębicy. Nikola jeszcze kilkakrotnie zajmowała miejsca w finałach A i B Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych.

Czołówkę zawodniczek w tej kategorii wiekowej, które brały udział w finałach B (miejsca 9-16) Zimowych i Letnich Mistrzostw Polski stanowią Bianka Gaszkowska i Paulina Nockiewicz. Klubowa sztafeta dziewcząt (uzupełniona przez Martę Frelian) zajmowała wysokie miejsca w stylu dowolnym i zmiennym na tych Mistrzostwach.

Sportowcy z klubu UKS Skalar brali także udział w Mistrzostwach Polski Juniorów 15- i 16-letnich, zarówno zimowych jak i letnich. Tutaj należy wyróżnić choćby Jana Różyńskiego, który zakwalifikował się do finałów B Mistrzostw Polski na dystansie 50 m stylem motylkowym i 50 m stylem grzbietowym. 

Nasi młodsi zawodnicy w kategorii 12- i 13-latków dzielnie podążają za nieco starszymi kolegami. Medalistami Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Młodzików w tej kategorii wiekowej zostali: Jan Zuchowicz (5 złotych medali), Zofia Sajecka, Michał Walentynowicz, Maciej Rybiński, Ilona Białecka oraz Max Sternik

Do czołówki zawodników w swoich kategoriach wiekowych należą także najmłodsi adepci sztuki pływania z naszego klubu. Biorą oni udział w Wieloboju Pływackim Dzieci 10- i 11-letnich, Okręgowej Lidze Pływackiej Warszawy i Mazowsza czy Pierwszym Kroku Pływackim. Do wyróżniających się zawodników należą: Julia Górska, Martyna Fugiel, Karolina Bidnik.
Biorąc udział w Mistrzostwach Warszawy w 2011 r. nasi zawodnicy w różnych kategoriach wiekowych zdobyli łącznie 19 medali, z tego 5 złotych, 8 srebrnych i 6 brązowych oraz zajęli szereg miejsc w czołówce każdej konkurencji.

Nikola Petryka

Koniecznie należy wspomnieć jeszcze o wyczynie naszej najlepszej zawodniczki Nikoli Petryki.  W czasie Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Gorzowie Wielkopolskim w marcu 2011 r., Nikola płynąc na dystansie 50 m stylem grzbietowym, wykonała dodatkowy (a zarazem niedozwolony) ruch przy nawrocie. Ponieważ sędziom umknęło to przewinienie, zawodniczka świadomie zwolniła, co ostatecznie i tak pozwoliło jej na zajęcie 3 miejsca. Nikola po dekoracji nie mogła pogodzić się z błędem, który popełniła i postanowiła oddać brązowy medal zawodniczce, która zdobyła 4 miejsce. Podkreślić należy, że zachowanie Nikoli nie było podyktowane sugestiami dorosłych, lecz poczuciem uczciwości i przekonaniem o konieczności dojrzałego traktowania idei sportowej rywalizacji. Komisja Szkół Sportowych Polskiego Związku Pływania chce wystąpić do Polskiego Komitetu Olimpijskiego o przyznanie Nikoli nagrody Fair Play.

Gratulujemy sukcesów młodym sportowcom w 2011 r. i życzymy wytrwałości w czasie treningów oraz uzyskiwania coraz lepszych wyników w dalszej karierze.

Uczniowski Klub Sportowy SKALAR od kilku lat korzysta z finansowego wsparcia m.st. Warszawy Dzielnicy Ursus oraz bierze udział w miejskim programie „Sportowy Talent”. Sukcesy naszych zawodników to także sukcesy naszej dzielnicy i naszego miasta.

Informujemy o możliwości dołączenia do naszych młodych sportowców – kolejny nabór odbędzie się we wrześniu 2011 r. wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. 
Zapraszamy!